logo-03.png
  • Terezka

Banánový chlebík s ořechy a čokoládou

Musím říct, že banánových chlebíků jsem v minulosti napekla podle všech možných receptů mnoho, ale téměř nikdy to nebylo úplně ono. Znáš to, když pečeš zdravou buchtu z jablek, banánů, mrkve … a výsledek není úplně zlý, ale vnitřek je prostě takový mokrý a hutný. Myslela jsem, že to je prostě daň za zdravější verzi pečení, ale není tomu tak! Po mnoha nepovedených pokusech jsem vyladila svůj recept, který je konzistencí i chutí podle mě geniální.


Abych tě tady netahala úplně za nos, v mém chlebíku najdeš mouku, cukr, čokoládu, takže nejde říct, že je to naprosto nízkokalorická záležitost (to ostatně žádný moučník), nicméně si myslím, že jsem to vyvážila tak půl na půl a výsledek je super v tom, že tě uspokojí a zasytí i jeden, dva kousky a nesníš celou buchtu na posezení. Složení ingrediencí je takové, že nemusíš mít špatné svědomí, že sis dal/a něco sladkého.Na formu o rozměrech 23x13x7cm potřebuješ:

3 menší banány

265g špaldové celozrnné mouky (+ na vysypání formy)

65g třtinového cukru

60g mletých/rozmixovaných ořechů (kešu, vlašské, nebo mandle)

3 čajové lžičky jedlé sody

100g bílého jogurtu (já používám rostlinný, ale může být jakýkoli)

150ml mléka (já používám rostlinné, ale může být jakékoli)

1 vejce z volného chovu

3 polévkové lžíce kokosového oleje (+ na vymazání formy)

¼ citrónu

50g hořké kvalitní čokolády (minimálně 75%)

50g vlašských ořechů


Tipy:

Banány hlavně nemixuj, ale opravdu jen rozmačkej vidličkou. Jinak nebude mít těsto správnou konzistenci a výsledný chlebík bude vevnitř mokrý,


Nelekej se, když bude chlebík ke konci pečení chytat na povrchu tmavší barvu, je to tak správně.


Čokoládu nekrájej na úplně malé drolivé kousky. Lépe chutnají větší kostičky.


Postup:

Troubu předehřej na 180 stupňů.


Pokud máš kokosový olej v chladu a je ztuhlý, nejprve odměřené množství rozehřej.


Formu na chlebík si (ideálně mašlovačkou) vytři kokosovým olejem a následně vysyp moukou. Formu pak pořádně oklepej, aby se vyklepla přebytečná mouka a chlebík nebyl na okrajích hořký.


V jedné misce zamíchej dohromady mouku, cukr, mleté ořechy a jedlou sodu.


V druhé (větší) míse rozmačkej banány vidličkou na kaši, přidej vejce, mléko, jogurt, citrónovou šťávu a olej. Ručním šlehačem vyšlehej do jednotné směsi a postupně přidávej sypkou směs. Mělo by vzniknout hladké jednolité těsto.


Ostrým nožem nasekej čokoládu a vlašáky na menší kousky a vařečkou je opatrně přimíchej do těsta.


Hotové těsto přelij do formy a peč v horkovzdušné troubě 50-55 minut.


Pokud máš formu menší než já, je možné, že se bude doba pečení lišit. Raději proto kontroluj průběh pečení tak, že špejlí píchneš do chlebíku a pokud se ti na ní nalepí těsto, buchta není ještě hotová. Nespleť si to s rozteklou čokoládou, protože ta se na špejli bude lepit pořád.

2,160 zobrazení